BASINDA BİZ

 

FUAR SAYIMIZIN

KONUKLARINDAN BİRİSİ DE İSTANBUL TUZLA MERKEZLİ FİRMALARDAN ÖZFIRAT ASANSÖR GENEL MÜDÜRÜ CEVAT ÖZTÜRK OLDU. İŞTE CEVAT ÖZTÜRK’LE YAPTIĞIMIZ SÖYLEŞİNİN SATIRBAŞLARI...

1986’DA SCHINDLER’DE İŞE BAŞLADIM

SEKTÖRE İLK GİRİŞİM ALMANYA’DA SCHİNDLER GRUBUNDA OLDU. 1986 YILINDA SCHİNDLER’DE İLK EĞİTİMİM ALDIM. YAKLAŞIK 3,5 SENELİK BİR EĞİTİMDEN SONRA YETERLİLİK DİPLOMAMI ALDIM. ÇIRAKLIK EĞİTİMİMDEN SONRA 6 AY MEKANİK , 6 AY KAYNAK, 6 AY DA PROJE EĞİTİMİ ALDIM. SONRASINDA DA SCHİNDLER’DE USTA OLARAK MONTAJ İŞİNE BAŞLADIM. TOPLAM 5 SENE USTALIK BU DÖNEMİN SON ÜÇ SENESİNDE DE SÜPERVİZÖRLÜK YAPTIM. BİZE 5-6 ŞANTİYE VERİYORLARDI VE O ŞANTİYELERİ KONTROL EDİYORDUK. ALMANYA’DA BERLİN’DE SCHİNDLER’DE 9,5 SENE GÖREV YAPTIM. SONRA AYRILDIK VE TÜRKİYE’YE GELDİK. 1998’DA ÖZFIRAT ASANSÖR’Ü KURDUK. ÜÇ ORTAĞIZ VE HALEN DEVAM EDİYORUZ. 2000’İN BAŞLARINDA İMALATIMIZ DA VARDI ANCAK DAHA SONRA İMALATI BIRAKIP TAMAMİYLE MONTAJ, REVİZYON VE BAKIMA YOĞUNLAŞTIK. 1998 YILINDA GUTMANN MARKASINI TESCİLLEDİK VE ASANSÖRLERİMİZİ GUTMANN MARKASI ALTINDA TESİS EDİYORUZ.

TÜRKİYE’DE ASANSÖR İŞİ BAŞIBOŞ BIRAKILMIŞ!

İLK ZAMANLAR ŞİRKETİ KURUP, ELEMANLAR ALDIK İŞE. TABİ ALMANYA’DA ÇALIŞIP, SCHİNDLER EKOLÜNE ALIŞTIKTAN SONRA TÜRKİYE’DEKİ İŞLEYİŞ BİZİ BİR HAYLİ ZORLADI DİYEBİLİRİM. ÖRNEĞİN İŞE ALDIĞIMIZ BİRİSİ 1 AY ÇALIŞIP, SONRA BAŞKA BİR FİRMADA İŞE BAŞLAYABİLİYOR! BUNU ALMANYA’DA GÖRMENİZ MÜMKÜN DEĞİLDİR. ÇÜNKÜ İŞ AKDİNİ YAPARSINIZ VE O İŞ AKDİNDE AYRILMA GEREKÇELERİ, NE KADAR SÜRE ÖNCE HABER VERİLECEĞİ HEM İŞÇİ HEM DE İŞVEREN ADINA BELİRTİLMİŞTİR. AMA BİZİM ÜLKEMİZDE BÖYLE BİR DURUM YOK! BİR ANLAMDA İŞ AHLAKI ÇOK ÖNEMLİ OLMASINA RAĞMEN ÖZELLİKLE BİZİM SEKTÖRDE ÖNEMSENMİYOR MAALESEF!

İSKELE KURMADAN MONTAJ YAPILMAZ!

SEYRANTEPE’DE İLK İŞİMİZİ ALDIK 12 KATLI BİR BİNA. BİNA SAHİBİNE ‘İSKELE KURUN DA İŞE BAŞLAYALIM’ DEDİĞİMDE BURADA ‘ASANSÖRCÜ BU İŞLERİ YAPAR’ CEVABIYLA KARŞILAŞTIM. ‘NASIL YAPIYOR?’ DİYE SORDUĞUMDA İSE ‘MERDİVENLE’ CEVABINI ALINCA ŞAŞIRDIM. BEN DE İSKELE KURMADAN ÇALIŞMAYACAĞIM SÖYLEDİM ANCAK İSKELEYİ CEBİMDEN PARA VEREREK BEN KURDUM. İŞİN GARİP TARAFI BAŞKALARI GELİP, GÖRÜNCE DE ‘ADAM HER KATA İSKELE KURMUŞ’ DİYE HAYIFLANIYORLARDI!

İŞ GÜVENLİĞİ KAVRAMI YERLEŞMEMİŞ!

NETİCEDE ASANSÖR MONTAJININ KENDİNE HAS BİR KÜLTÜRÜ VARDIR. İSKELENİ KURACAKSIN, EMNİYET KEMERİNİN OLMASI ŞARTTIR. BARET VE İŞ AYAKKABISI VS. ZATEN KULLANILMAMASI ABESTİR! HATTA SAÇLARIN UZUNSA TOKA TAKACAKSIN, ELİNDE YÜZÜK, KOLUNDA SAAT OLMAYACAK! ANCAK TÜRKİYE’YE GELDİĞİMDE VE HALEN DE GÖRDÜĞÜM KADARIYLA İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI BAKIMINDAN TEMEL KRİTERLER YERİNE GETİRİLMİYOR! ‘BİZE BİR ŞEY OLMAZ’ MANTIĞIYLA HAREKET EDİLİYOR. AMA SONUNDA İŞ KAZALARI DA KAÇINILMAZ HALE GELİYOR!

DENETİM ÇOK ÖNEMLİ!

ALMANYA’DA TÜV DEVLETE BAĞLI BİR KURUMDUR. SİZİN H MODÜLÜNÜZ OLSA DAHİ SON KONTROLÜ TÜV YAPIYOR VE MODÜL G UYGULUYOR. ASANSÖRÜN DEVREYE ALINMASI İLE İLGİLİ DENETİM EN AZ 5 SAAT SÜRÜYOR. BİZ DE İSE TÜV’ÜN MUADİLİ KURULUŞLARIN ÖNCELİKLE DENETİME GÖNDERDİKLERİ MÜHENDİSLER YETERLİ BİLGİYE SAHİP DEĞİLLER. MEVCUT STANDARTLARI BİLMİYORLAR. DENETİME GELEN ARKADAŞLARA NASIL VE HANGİ NOKTALARDA DENETİM YAPMALARI GEREKTİĞİNİ BİZ ÖĞRETMEK ZORUNDA KALIYORUZ DESEK YERİDİR...

KUYUYA İNMEYEN MÜHENDİS, ASANSÖR MÜHENDİSİ OLAMAZ!

YİNE ALMANYA SCHİNDLER’DE EDİNDİĞİM TECRÜBELERE DAYANARAK SÖYLÜYORUM Kİ, ASANSÖR İŞİNDE ÇALIŞAN BİR MÜHENDİS KUYUYA İNEBİLMELİ. KUYUYU TANIMAYAN ASANSÖRÜ BİLEMEZ. DENETİME GELEN MÜHENDİSLERİN PEK ÇOĞU KUYUYA İNMEDEN, ADETA KABİNİN ALTINI, ÜSTÜNÜ GÖRMEDEN GÖZLE DENETİM YAPIYOR! ÇÜNKÜ KORKUYORLAR VE SİSTEMİ TANIMIYORLAR. KUYUYA İNMEYEN MÜHENDİS, GERÇEK ANLAMDA ASANSÖR MÜHENDİSİ OLAMADIĞI GİBİ, DENETİMİ DE LAYIKIYLA YAPAMAZ.

ŞİRKET KURMAK BU KADAR KOLAY OLMAMALI!

ÜLKEMİZDE MAALESEF ÇOK KOLAY ŞİRKET KURULABİLİYOR. BU DURUM ÇOK SAYIDA MERDİVENALTI FİRMANIN TÜREMESİNE YOL AÇMIŞ. OYSA ALMANYA’DA ŞİRKET KURMAK BİZDEKİ KADAR KOLAY DEĞİL. ASANSÖR İŞİYLE İLGİLİ ŞİRKET KURACAĞIN ZAMAN ÖNCE SERTİFİKAN VAR MI DİYE SORUŞTURURLAR. GEREKEN EĞİTİMİ ALIP ALMADIĞINA BAKIYORLAR. DAHA ÖNEMLİSİ ASANSÖR İŞİNDE ÇALIŞTIĞINA DAİR BONSERVİSİNİ İSTİYORLAR. EN AZ 7 YIL ÇALIŞMIŞ OLMA ŞARTI ARIYORLAR. SON 2 SENEDE İSE SÜPERVİZÖR YA DA SON KONTROLCÜ OLMA ŞARTI ARANIYOR. BÜTÜN BU KİRTERLERİ İSPAT ETTİKTEN SONRA ANCAK ŞİRKET KURABİLİYORSUNUZ.

SEKTÖRDE EĞİTİM AZ VE YETERSİZ!

ASANSÖR SEKTÖRÜMÜZÜN EN TEMEL SORUNLARINDAN BİRİ DE TEKNİK EĞİTİMİN AZ VE YETERSİZ OLUŞU. FİRMA VE DERNEK BAZINDA EĞİTİMLERİN VERİLDİĞİNİ GÖRSEK DE SEKTÖRÜN HACMİNE GÖRE BU EĞİTİMLERİN SON DERECE AZ SAYIDA OLDUĞU GÖRÜLÜYOR. BANA GÖRE BİR FİRMADA ÇALIŞAN 10 KİŞİDEN 9’UNUN EĞİTİM GÖRMÜŞ OLMASI GEREKMEKTEDİR. BAZI FİRMA PATRONLARI VE ÇALIŞANLARI EĞİTİMDE GEÇİRDİKLERİ SÜREYİ ‘ZAMAN ÖLDÜRMEK’ OLARAK ALGILIYORLAR.

BİZİM İÇİN GÜVENLİK VE KALİTE ÖN PLANDADIR

GUTMAN MARKASI ALTINDA YAPTIĞIMIZ ASANSÖRLER SON DERECE GÜVENLİ VE KULLANILAN KOMPONENTLER İHTİYACA CEVAP VERECEK NİTELİKTEDİR. TEKLİFİMİZDEKİ MALZEMELERİN HEPSİNİ KULLANIP, TAAHHÜDÜMÜZÜ YERİNE GETİRMEYE ÖZEN GÖSTERİRİZ. MONTAJ BİTTİKTEN SONRA TEST VE SON KONTROLE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ. BU DURUM DA MÜŞTERİ GÖZÜNDE BİZİ TERCİH SEBEBİ KILMAKTADIR.